Урок 20
Тема: Визначення напрямів на місцевості, плані місцевості та географічній карті
Мета: Поглибити зміст поняття " орієнтування на
місцевості”, " основні сторони горизонту”, " проміжні сторони горизонту”,
ознайомити учнів із способами орієнтування на місцевості , сформулювати
вміння визначити напрями на плані
місцевості та географічній карті;
Розвивати уяву, вміння працювати з планом
місцевості, географічною картою, підручником.
Виховувати любов до географії.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань, умінь і навичок.
Обладнання: компаси, атласи, план місцевості, контурні карти,
лінійка, простий олівець.
Хід уроку
І. Організація класу до уроку.
ІІ. Повідомленні теми уроку. Постановка мети і
завдань.
Вчитель повідомляє тему уроку і
мотивує важливість для учнів знань і вмінь, які будуть сформовані на уроці.
ІІІ.
Формування і засвоєння нових знань, умінь і навичок.
1.
Актуалізація опорних знань учнів.
-
Що таке горизонт? Що таке лінія горизонту?
-
Що означає " орієнтування на місцевості”?
-
Назвіть основні сторони горизонту. Позначить їх у
вигляді схематичного малюнку.
-
Назвіть проміжні сторони горизонту. Запишіть їх у
вигляді скороченого запису.
-
Яким приладом користуються, щоб визначити сторони
горизонту на місцевості?
2.Самостійна
робота з текстом підручника.
Прочитайте
абз.2 на С.46 підручника.
З’ясуйте за
допомогою яких об’єктів можна орієнтуватися на місцевості?
3. Перевірка
самостійної роботи.
-
За чим можна орієнтуватися на місцевості.
4.Розповідь
– пояснення вчителя ( для розширення обсягу знань, здобутих під час самостійної
роботи з текстом підручника).
-
У сонячний день можна легко і точно визначити сторони
горизонту: опівдні напрям тіні предметів вказує на північ; вночі, коли небо
засіяне зорями, сторони горизонту можна визначити за полярною зорею. Щоб серед
зірок відшукати полярну зорю, треба спочатку знайти групу, складену з семи зір,
яка своїми обрисами нагадує віз. Ця група зір називається Великою Ведмедицею,
або Великим Возом. Полярна зоря знаходиться у продовженні задніх зірок Великого
Возу, у п’ятикратній їх віддалі. Вона завжди є над північною стороною горизонту
і найяскравіша за всіх сусідніх зірок.
-
У хмарну погоду і при відсутності компасу, сторони
горизонту можна визначити за деякими місцевими ознаками природи. Якщо дерево
росте окремо і не закрите від сонця, то північ і південь можна визначити за
густотою його гілок; з північного боку в такого дерева гілок менше.
Спилене
дерево має серцевину ближче до краю від півночі.
Лишайники і
мохи густіше ростуть на затемненому північному боці дерева.
Навесні південні
схили горбів і ярів швидше звільняються від снігу, ніж північні.
5. Визначення напрямів на плані місцевості.
а) Актуалізація опорних знань учнів.
-
Що таке план місцевості?
-
За допомогою чого орієнтуються на плані місцевості?
-
Якщо стрілки Пн. - Пд. На плані місцевості немає, то
яка сторона горизонту завжди буде вверху плану?
б) Виконання
пізнавальних завдань.
-
Визначить, які об’єкти знаходяться північніше вітряка?
-
Який з населених пунктів ( Ладогіно чи Добриніно)
знаходиться південніше?
-
У якій стороні горизонту знаходиться яр, криниця,
електростанція, кам’яний кар’єр.
в) Розповідь
– пояснення вчителя.
Для того,
щоб визначити напрям від одного до іншого, потрібно з точки в якій розміщений
перший об’єкт умовно провести
перпендикуляр на північ і визначити основні сторони горизонту. Після цього теж
умовно з’єднати цю точку з тією, де розміщений інший об’єкт, і визначити напрям
на нього. ( Під чс пояснення всі ці дії можна виконати на плані місцевості С.11
атласу).
г) Виконання
пізнавальних завдань.
-
В якому напрямі від будинку лісника знаходиться
джерело, міст через річку?
-
В якому напрямі від школи в населеному пункті Михайлине
знаходиться залізнодорожна станція,
вітряк, одиноке хвойне дерево?
-
Визначить напрям руху: від пристані до оз. Глибоке; від
оз. Глибоке до поромної переправи через р. Меч ота; від вітряка до джерела; від
залізно дорожньої станції до населеного пункту Ладогіно.
6.
Визначення напрямів на географічній карті.
а)
Актуалізація опорних знань учнів.
-
Що таке географічна карта?
-
Чим географічна карта відрізняється від плану
місцевості?
-
За чим орієнтуються на географічній карті?
-
Що таке паралелі?
-
Що таке меридіани?
-
Що таке екватор
-
Як називається початковий меридіан?
б) Виконання
пізнавальних завдань. Робота з фізичною картою півкуль,С.16-17 атласу.
-
Які материки знаходяться у північній півкулі?
-
Які материки знаходяться у південній півкулі?
-
У якій півкулі відносно нульового меридіана знаходиться
Австралія, Північна Америка, південна Америка, Індійський океан, Тихий океан.
-
Користуючись фізичною картою України (С. 18-19 атласу),
визначить в якому напрямі відносно вашого обласного центру знаходяться міста:
Одеса, Львів, Київ, Хмельницький, Сімферополь.
-
Де знаходиться, відносно Києва гори Карпати, Кримські
гори, Чорне море?
-
В якому напрямі ви будите повертатися додому з м.
Одеса, з Південного берега Криму?
IV.
Узагальнення і систематизація засвоєних знань, умінь і навичок.
1. Опівдні діти вирушили в ліс по гриби, напрям
до якого вказувала їхня тінь.
В якому напряму дітям слід повертатися
додому? Як визначити цей напрям у темному лісі?
2.За якими місцевими ознаками можна
орієнтуватися, якщо немає компасу?
3. Лісник вийшовши з будинку, пройшов на
північ 800 м,
потім на захід – 400м. Повернувши на південь, він прийшов ще 400 м Накресліть шлях лісника
в зошиті в масштабі 1:10 000. Визначить, у якому напрямі і скільки пройде
лісник, щоб повернутися додому?
4.Як знайти на географічній карті
місцезнаходження одного об’єкта відносно іншого?
V. Організація домашнього завдання.
1.§9 ( крім абз.1 на С.47).
2.Виконати практичне завдання. Визначте, в якому напрямі від
школи знаходиться ваш будинок, магазин, автобусна зупинка.
VІ. Підсумок уроку
-
Чого ви
навчилися на сьогоднішньому уроці?
-
Оцінювання
учнів за активну роботу на уроці.
|