ТЕМА УРОКУ: Африка. 7клас Підготував С.Задворний, Г-43(1)
МЕТА: узагальнити і систематизувати знання
учнів з теми «Африка»;
розвивати навички колективної та
творчої діяльності, працювати з картами; розвивати спостережливість, вміння
практично використовувати здобуті знання;
виховувати дбайливе ставлення до
природи та процесів, що відбуваються в ній, колективізм.
ТИП
УРОКУ: урок систематизації і узагальнення знань, умінь та навичок
(нетрадиційний урок у формі гри «Щасливий випадок»).
ОБЛАДНАННЯ УРОКУ: синій
та червоний конверти із завданнями для команд, фізична карта Африки.
ВИКОРИСТАНА ЛІТЕРАТУРА:
1. Географія материків та океанів: Методичний посібник для
вчителів/ В.Ю. Пестушко, В.О. Сасехов, Г.Є. Уварова. – К.: Вирій, 2000. – 276 с.
2.
Губарев В.К. Географія світу: Довідник школяра і студента. – Донецьк: ТОВ ВКФ
«БАО», 2006. – 576 с.
3. Иллюстрированная энциклопедия география/
Редактор-составитель А.Дылейко. – Минск: «Белфаксиздатгруп», 2002. – 266 с.
4. Коринська В.О. Методичний посібник з географії материків: (VI клас). Пер. з 3-го перероб. рос. вид./
В.О. Коринська, Л.Д. Прозоров, В.А. Щеньов. За ред. Щеньова В.А.. – К.: Рад.
Школа, 1981. – 288 с.
5. Костенко Л.В. Географія. 6-7
класи: нестандартні уроки. – Х.: Веста: Вид-во «Ранок», 2008. – 160 с.
6. www.geosite.com.ua
7. www.revolution.alldtst.ru
8. www.wikipedia.ua
9. www.xvatit.com
ХІД УРОКУ
І. Організація класу
до уроку
ІІ. Повідомлення теми
уроку. Постановка мети і завдань.
Перед початком уроку учитель нагадує,
що вивчено материк «Африка» , і пропонує провести урок узагальнення знань за
темою у формі гри «Щасливий випадок». У класі створюється дві команди по 5-6
учнів, решта учнів будуть уболівальниками. Команди обирають капітанів. Перед
початком гри команди проводять жеребкування.
ІІI. Систематизація і узагальнення знань,
умінь і навичок.
Конкурс «Що є ім'я
твоє...» («Візитна картка»)
Кожна команда придумує собі назву. Ведучий
попереджає, що журі буде оцінювати відповідність назви команди до вивченої
теми. Максимальна оцінка за цей конкурс – 2 бали.
Конкурс «Далі...
Далі...».
Ведучий
протягом 1 хв ставить серію запитань для кожної команди. За кожну правильну
відповідь команда отримує 1 бал. Виграє команда, яка дала більше правильних
відповідей.
Перша команда
1. У яких півкулях розташована крайня північна точка Африки?
(У Північній та Східній.)
2. Яка протока відокремлює Африку від Європи?
(Гібралтарська.)
3. Який океан омиває Африку на сході?
(Індійський.)
4. Назвіть найбільший півострів материка.
(Сомалі.)
5. Кого
вважають найвидатнішим дослідником
Африки?
(Д. Лівінґстона.)
6. Як називається один з вітрів у пустелі?
(Самум.)
7. Назвіть пустелю в Південній Африці.
(Наміб.)
8. Пригадайте назви «кольорових» річок Африки.
(Оранжева та Голубий
Ніл.)
9. До басейну якого океану відноситься р. Нігер?
(Атлантичного.)
10. Назвіть найбільше за площею озеро Африки.
(Вікторія.)
Друга команда
1. У яких півкулях розташована крайня західна точка Африки?
(У Західній та Північній.)
2. Яка штучна водна протока відокремлює Африку від Азії?
(Суецький канал.)
3. Яке море омиває Африку на півночі?
(Середземне.)
4. Назвіть найбільший острів материка.
(Мадагаскар.)
5. Який водоспад Африки відкрив Лівінґстон?
(Вікторія.)
6. Як називаються сухі річища річок у Сахарі?
(Ваді.)
7. Як називається зона вологих екваторіальних лісів?
(Гілея.)
8. Пригадайте назву найглибшого озера Африки.
(Танґаньїка.)
9. До басейну якого океану належить р. Конго?
(Атлантичного.)
10. У якій країні розташована дельта р. Ніл?
(В Єгипті.)
Конкурс «Заморочки у
діжці».
Перша
команда отримує коробку, у яку покладено кавові зерна.
Завдання: назвіть рослину, її
батьківщину, особливості зростання (на кущі чи на дереві), де культивується.
Відповідь: кава, місцевість Кафа в
південній частині Ефіопії; росте на кущах або деревах; зараз культивується в
Індії, Бразилії. Через Червоне море була завезена до Аравії, швидко поширилась
у Йемені, у районі міста Моха, яке раніше називалось Мокка. «Мокко» - торгова
марка кращих сортів кави.
Друга команда
отримує коробку, у яку покладений порошок какао.
Завдання: назвіть рослину, поясніть,
яке вона має відношенні до Африки, особливості зростання, назвіть батьківщину.
Відповідь: какао, вирощується в
Африці, зокрема на о. Сан-Томе у Гвінейській затоці, який ще називають
«Шоколадним островом», тут із давніх часів вирощують какао; це – дерево;
батьківщина – Південна Америка.
Конкурс «Темна конячка».
Учитель зачитує текст, який містить
інформацію про якусь країну, її природу, рослинний або тваринний світ тощо.
Учні мають упізнати цю країну. Максимальна кількість балів – 3.
Перша команда
Майже всю територію цієї країни займає
нагір'я, яке порізане ущелинами та річковими долинами, що розбили велетенський
масив на відокремлені столоподібні височини. Базальтові гори з плоскими вершинами
— амби — складають характерну особливість цієї країни.
Гори вкриті заростями вічнозелених
чагарників, бамбуком і евкаліптом. Велетенські баобаби оповивають ліани.
Трапляються зарості дикого кавового дерева, яке добре плодоносить.
Річкова мережа дуже густа.
Столиця країни розташувалась на висоті
2500 м
над рівнем моря.
Головна експортна культура — кава. Ця
країна дала людству майже 6 тис. зразків культурних рослин. Назвіть цю країну.
Відповідь:
Ефіопія.
Друга команда
Незважаючи на постійні вітри з
Атлантики, у прибережних районах цієї країни склалися умови майже бездощової
пустелі, але з помірними та малозмінними температурами протягом року. Тільки
тут зростає дивовижна рослина з товстим, дуже коротким стовбуром, який ледве
підіймається над поверхнею землі, та двома щільними шкіроподібними листками
завдовжки майже 3 м.
Своє листя рослина зберігає протягом всього життя, тобто 100 років. Стовбур
зростає тільки в ширину, досягаючи діаметру понад 1 м.
Надра країни багаті на руди кольорових
металів: мідь, цинк, свинець, тут видобувають алмази.
Назвіть цю країну. Про яку рослину
йдеться?
Відповідь: Намібія, вельвічія.
Конкурс «Ти – мені, я –
тобі»
У цьому
конкурсі капітани ставлять одразу по два запитання команді-суперниці, на які
необхідно без обдумування дати короткі відповіді. За правильну відповідь
команда отримує 3 бали.
Перша команда
1. Що таке епіфіти?
(Рослини, що живуть на інших рослинах.)
2. Чому р. Ніл розливається саме
влітку, коли в пустелі особливо спекотно?
(Річка бере початок в субекваторіальному поясі, де саме влітку випадає
максимальна кількість опадів.)
Друга команда
1. Які ґрунти мають назву
«фералітні»?
(Ґрунти, до складу яких входять сполуки заліза і надають ґрунту
червоний відтінок.)
2. Чому площа озера Чад
змінюється протягом року?
(Це пов'язано з кліматом та невеликими глибинами озера: головна річка,
що живить озеро, Шарі, бере початок у субекваторіальному поясі де влітку
випадає максимальна кількість опадів, тому влітку о. Чад збільшується за
площею.)
Конкурс «Гонка за
лідером».
Мета цього конкурсу – визначити
переможців, якщо обидві команди набрали однакову кількість балів. За кожну
правильну відповідь команда отримує 1 бал.
Перша команда
1. Назвіть найдовше прісноводне озеро
не тільки Африки, а й світу.
(Танґаньїка.)
2. Назвіть гори альпійської
складчастості.
(Атлас.)
3. Назвіть столицю Південної
Африки.
(Преторія.)
4. Назвіть місця в Сахарі з
багатою рослинністю.
(Оазиси.)
5. Назвіть другу за повноводністю
річку Африки.
(Замбезі.)
Друга команда
1. Назвіть найбільшу пустелю не тільки в Африці, але й у
світі.
(Сахара.)
2. Назвіть гори герцинської складчастості.
(Капські.)
3. Назвіть столицю Лівії.
(Тріполі.)
4. Назвіть біосферний заповідник у кратері згаслого вулкана.
(Нгоронгоро.)
5. Назвіть друге за площею озеро Африки.
(Танґаньїка.)
ІV. Підсумок уроку
Журі підраховує загальну кількість
балів, визначає команду, що перемогла.
Порада: для того, щоб не було довгих
пауз між конкурсами, коли працює журі, приготуйте для журі аркуші з правильними
відповідями.
|